A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Jak zrobić fundament pod ogród zimowy? | Blog Conflo

22-11-2022

Ogród zimowy to dobra alternatywa dla tych, którzy nie chcą w zimne pory roku przerzucać się na importowane warzywa i owoce ze sklepów, a wciąż mieć coś własnego. Jeśli mamy potrzebę obcowania z przyrodą również wtedy, kiedy naszą okolicę przykrywa gęsty śnieg, to budowa ogrodu zimowego wyjdzie nam na dobre. Wiele osób nie wie jednak od czego zacząć budowę ogrodu zimowego. Jak postawić fundamenty pod ogród zimowy i jak urządzić jego wystrój? Czy warto zaadaptować istniejący taras do jego powstania?

Budowa ogrodu zimowego

W planowaniu budowy ogrodu zimowego warto uwzględnić wszystkie elementy, które posiada nasz taras i posesja. Wartościowym i tanim rozwiązaniem przy konstrukcji ogrodu zimowego jest wykorzystanie już istniejących struktur pod jego wzniesienie. Posłużyć w tym może oddzielny element tarasu, który mamy możliwość wygospodarować. Zreorganizowanie go pozwoli nam szybko postawić bądź ominąć dach ogrodu zimowego. 

Inkorporowanie naszych planów do już istniejącej struktury domu pozwala także lepiej pracować przy obrysie ogrodu zimowego. Znamy wówczas limity i potencjalny rozmiar konstrukcji. Aby zapewnić odpowiednią regulację temperatury wewnątrz ogrodu, należy skupić się na izolacji nadziemnych i pionowo położonych fundamentów. Zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej pozwoli w pełni kontrolować warunki panujące wewnątrz ogrodu.

Fundamenty w ogrodzie zimowym

Dobranie dobrej jakości fundamentów pod ogród zimowy jest kluczowe ze względu na masywność konstrukcji. Efekt ten osiągnąć można poprzez położenie głęboko sięgających fundamentów, które wytrzymają ciężar ogrodu. Pamiętajmy, że w obiektach, w których jednym z podstawowych budulców jest szkło, bardzo ważne jest zapewnienie jak największej stabilności konstrukcji. Zbyt płytko położone fundamenty lub te, które bardzo podatne są na korozję, spowoduję uszkodzenie części struktury, ale zarazem prawie całego szkła. 

Gdy już zdecydujemy się na głębokość i materiał, z których wykonamy fundamenty, warto pomyśleć o zastosowaniu folii chroniących przed wilgocią i zimnem. To izolacja pomieszczenia jest kluczowym aspektem, który pozwoli na wyrośnięcie niezliczonych gatunków roślin wewnątrz. Większość z nich potrzebuje stałej i precyzyjnej temperatury w czasie okresu wegetacji, która zapewni im prawidłowe możliwości rozwoju.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Wykorzystane materiały muszą również spełniać bardzo istotną funkcję — nie pozwolić na przedostawanie się temperatury z zewnątrz. W przeciwieństwie do innych rodzajów zabudowy, w ogrodzie zimowym istotne jest zastosowanie podłoża, które będzie płytkie, ale izolowane przed wpływem marznących gruntów.

Alternatywną metodą rozwiązania problemu przedostawania się zimna do ogrodu, którą rozważa coraz więcej budujących ogrody zimowe, jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Pozwala ona w szybki i bezpieczny sposób monitorować temperaturę wewnątrz, a także dbać o bezpieczeństwo upraw. Nie sposób wyobrazić sobie nasze ogrody zimowe, które nie posiadają funkcji regulacji temperatury. W końcu przeznaczeniem ogrodu zimowego jest przede wszystkim kultywacja roślin.


Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz