A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Najlepsze rośliny do ogrodu zimowego

06-02-2023


Ogród zimowy jest idealnym miejscem do uprawiania roślin. Można tam hodować wszystko od słonecznych kwiatów po zimozielone drzewa. Najlepsze rośliny do ogrodu zimowego to te, które najlepiej funkcjonują w warunkach dużej ilości światła dziennego. Jak opiekować się zimowym ogrodem i jakie są zasady uprawy roślin w tym miejscu? Zapraszamy do lektury!

Co to ogród zimowy?

Ciekawe rozwiązanie, jakim są ogrody zimowe, coraz częściej pojawia się przy nowo wybudowanych posiadłościach, ale też przy starszych domach. Często jest to szklany taras lub specjalna weranda, którą dogrzewa się, aby móc tam hodować gatunki ciepłolubne. Taka oranżeria jest dobrym rozwiązaniem w chłodne dni, kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, a mamy ochotę poczuć bliskość natury.

Jakie rośliny do ogrodu zimowego wybrać?

Jeśli chcemy stworzyć przydomową oranżerię, warto wybrać rośliny egzotyczne, które potrzebują ciepła i nie przetrwają na chłodnym powietrzu. Ogród zimowy umieszczony od strony południowej stworzy idealne środowisko dla roślin ciepłolubnych. Albicja to azjatyckie drzewo, które ma wysokie walory ozdobne. Palmy i drzewka cytrusowe są okazałym rozwiązaniem, które będzie robiło duże wrażenie na wszystkich osobach odwiedzających ogród zimowy. Juka, agawa czy bananowiec to okazałe rośliny do ogrodu zimowego, które będą stanowiły rdzeń całej zielonej aranżacji. Dzięki temu, że w oranżerii będą miały zapewnione specjalne warunki do wzrostu, ich uprawa będzie łatwa, a opieka nad nimi bezproblemowa.

Warzywa w zimowym ogrodzie

W ogrodzie zimowym temperatura na odpowiednim poziomie sprawi, że przez cały rok będzie można uprawiać tam warzywa. Rośliny, takie jak sałata, pomidory i papryka, można hodować w doniczkach wewnątrz ogrodu zimowego. Chcesz się cieszyć pysznymi warzywami cały rok? Ogrody zimowe mogą spełnić Twoje marzenie!

Rośliny z tej samej strefy klimatycznej

Rośliny o zielonych liściach, takie jak bluszcz, bukszpan i skrzyp polny, mogą stanowić ozdobę ogrodu i ozdobić go w zimie. We wschodnim lub zachodnim ogrodzie zimowym rośliny powinny być bardziej cieniolubne. Będą wtedy rozwijać się i rosnąć, gdyż niższa temperatura i mniejsza ilość światła bardzo im sprzyjają. Takie rośliny to filodendron i paprocie. W gorące, letnie dni ich towarzystwo ochłodzi nas i pozwoli zrelaksować się i uwolnić od męczącego upału.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym?

Pamiętaj, że rośliny pochodzące z tropików muszą mieć odpowiednio wysoką wilgotność powierzchnia. Natryskiwanie wodą i nawilżanie to coś, co na pewno będzie im potrzebne. Codzienne podlewanie to coś, co zapewni im dużą żywotność. Jeśli chodzi o rośliny cieniolubne, można zamontować dla nich żaluzje lub rolety, aby zapewnić im odpowiednio ciemne środowisko.
Jeśli masz ogród zimowy, wybierz rośliny, które dobrze tolerują wilgoć i słońce. Zastanów się także, jakie funkcje mają spełniać Twoje rośliny — czy mają być ozdobą, czy też mają być użyteczne w inny sposób. Wybór najlepszych roślin w ogrodzie zimowym zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

Rośliny w ogrodach zimowych


Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz