A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Ogrody zimowe - o czym pamiętać przy ich budowie?

01-04-2023

Ogród zimowy można zaplanować jako zagospodarowanie tarasu (całkowite lub częściowe), zabudowę balkonu, czy też po prostu dodatkową rozbudowę budynku, lub wolnostojący pokój ogrodowy. Decydując się na budowę nowoczesnego ogrodu zimowego, szczególną uwagę należy zwrócić na kilka elementów: odpowiednie fundamenty, od której strony budynku będzie usytuowana zabudowa, jaką funkcję ma pełnić oranżeria, dach, sposób ogrzewania, wentylację, osłona przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Ogród zimowy – fundamenty i połączenie z budynkiem


Ogród zimowy musi być posadowiony na solidnym fundamencie z uwagi na obciążenie jego konstrukcji, jak również konieczność przenoszenia obciążeń stałych. Najczęściej w pracach budowlanych stosuje się fundament ciągły liniowy lub też stopy fundamentowe umieszczane pod słupami przenoszącymi obciążenie całej konstrukcji, między którymi wykonuje się podmurówkę zazwyczaj z półfabrykatów. Ponadto fundamenty należy ocieplić odpowiednią warstwą styropianu lub styroduru, a także zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową.

Jeżeli ogród zimowy planujemy wybudować na tarasie, który już posiadamy w nowowybudowanym domu to prawdopodobnie powierzchnie fundamentów i ścian pionowych są dobrze wypoziomowane i równe. W przypadku starszego budynku i tarasu najczęściej potrzebne będzie zastosowanie belki podwalinowej (z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna, lub profilu stalowego czy aluminiowego) w celu wyrównania powierzchni oraz wykonanie warstwy izolacyjnej albo też wykonanie zupełnie nowych fundamentów jeżeli zabudowa ogrodu zimowego ma przekraczać wymiary istniejącego tarasu.

Montaż ogrodu zimowego na budowie polega na zamontowaniu sprefabrykowanych na hali produkcyjnej konstrukcji ramowych i ścianek wypełnionych szklanymi taflami.Najłatwiejszym w użytkowaniu materiałem jest aluminium charakteryzujące się wytrzymałością w zmieniających się warunkach pogodowych i najmniej wymagające w utrzymaniu w porównaniu do drewna, które regularnie należy poddawać odpowiednim zabiegom czy stali - aluminium praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Konstrukcje ramowesą kotwione do ścian budynku odpowiednio głębiej pod ociepleniem, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji. Przy bardzo dużych gabarytowo ogrodach zimowych stosuje się podkonstrukcje ze stali ocynkowanej i pomalowanej proszkowo lub też drewniane odpowiednio zaimpregnowane. Po przymocowaniu konstrukcji, połączenia ze ścianami budynku wypełnia się specjalną pianką poliuretanową.

Dach i szyby w ogrodzie zimowym

Przy wyborze szyb do ogrodu zimowego pod uwagę należy brać przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła (U) – im niższy tym korzystniejszy. Do całorocznej, ogrzewanej mieszkalnej zabudowy najlepiej zdecydować się na pakiety 3-szybowe dwukomorowe o współczynniku U poniżej 1 W/(m2K). W zależności od funkcji jaką ma spełniać szklana zabudowa sprawdzić mogą się również jednokomorowe szyby zespolone, przy czym ich współczynnik U nie powinien przekraczać ok. 1,1 W/(m2K). 

Przy wyborze szyb warto zwrócić również uwagę na inne ich właściwości, takie jak: powłoka refleksyjna - zapobiega ona nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia; powłoka „samomyjąca” na dach, która sprawia że na dachu osadza się zdecydowanie mniej zabrudzeń (większość spływa razem z deszczem), co znacznie ułatwia pielęgnację. Szkło absorpcyjne z kolei pochłania promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu. Szkło typu antisol - jest fabrycznie zabarwione.

Szyby powinny też cechować się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa, na co wpływa zastosowanie szkła hartowanego czy laminowanego lub antywłamaniowego. Aby umożliwić odpowiednie odprowadzenie śniegu czy wody deszczowej należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia dachu – rekomendowaną wartością jest kąt 45-65°. Na połaciach dachu ogrodu zimowego montuje się systemy orynnowania przekierowujące wodę do rur spustowych.

Popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest również częściowo lite zadaszenie  ogrodu zimowego poprzez umiejscowienie  go pod balkonem lub pod podcieniem, czy też  zastosowanie izolowanych paneli aluminiowych na dachu.

Wentylacja i ogrzewanie w oranżerii

Na panujący w ogrodzie zimowym klimat wpływa jego usytuowanie względem stron świata.

Północne przeszklenia będą wypełnione równomiernym, nieoślepiającym światłem przez cały dzień – idealne do biur i pracowni. Pośrednio padające promienie słoneczne zapewnia również doskonały klimat dla wielu roślin. Aby móc korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok, zimą trzeba będzie ogrzewać  go przez cały dzień, ponieważ nisko położone słońce nie będzie w stanie do niego dotrzeć.

Ogrody zimowe usytuowane od strony wschodniej są szczególnie przyjemne w porze śniadania, kiedy są zalane przyjemnym światłem. Cień z samego domu zapewni doskonałą ochronę przed popołudniowym słońcem, a nawet rośliny, które muszą być trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego, pokochają te przestrzenie.

Ogród zimowy od strony południowejto opcja, która zapewnia najdłuższe godziny nasłonecznienia, przechowując przyjemne ciepło od jesieni do wiosny – pod warunkiem zapewnienia skutecznej wentylacji i osłon przeciwsłonecznych na lato. Rośliny tropikalne i subtropikalne, które potrzebują dużo słońca, będą się dobrze czuły w ogrodzie zimowym od strony południowej.

Ogród zimowy od strony zachodniej rozpieszcza swoich właścicieli ciepłem popołudniowego i wieczornego słońca, gromadząc wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać temperaturę przez noc. Piękny zachód słońca będzie idealnym tłem dla tych przytulnych wieczorów.

Aby uniknąć nadmiernego nagrzewania oraz skraplania się pary wodnej na profilach i szybach konstrukcji, a co za tym idzie nadmiernego zawilgocenia należy zapewnić skuteczną cyrkulację powietrza. Naturalną wentylację uzyskamy wykonując w dolnej części ścian otwory nawiewne oraz montując w dachu okna uchylne. Wówczas przez otwory wpływa chłodne powietrze z zewnątrz, ogrzewa się a następnie wydostaje przez oka w dachu. Bardzo często naturalny sposób wentylowania zastępowany jest wentylacją wymuszoną z wentylatorem lub klimatyzacją, która w lecie pozwala schłodzić pomieszczenie, a miesiącach chłoniejszych ogrzewa do pożądanej temperatury. 

Użytkowanie oranżerii szczególną przyjemność sprawia w miesiącach jesienno-zimowych, gdy za oknem panuje mróz i szarówka. W związku z tym koniecznie należy zaplanować w niej ogrzewanie.Może być podłogowe z rurami z wodą i połączyć z istniejącym systemem ogrzewania w budynku, albo z wykorzystaniem elektrycznych mat grzewczych (to wariant nieco droższy w eksploatacji). Należy również pamiętać o zamontowaniu sterownika temperatury, który umożliwia wyłączenie na kilka godzin funkcji grzania i korzystać z dobrodziejstwa energii słonecznej.

W ogrodzie zimowym można również zastosować tradycyjne grzejniki na ścianach mocowane wówczas wzdłuż murowanych cokołów pod oknami, albo też grzejniki kanałowe, które z kolei umieszcza się w podłodze w odpowiedniej wysokości kanałach i następnie osłania kratownicą – dzięki temu skutecznie ogranicza się straty ciepła. 

Osłony dachu i okien ogrodu zimowego

Wysokiej jakości osłona przeciwsłoneczna to dodatkowe wyposażenie ogrodu zimowego, które może pełnić niezwykle istotną funkcję termoregulacyjną. Odpowiednio dobrane rolety czy żaluzje fasadowe pomagają kontrolować natężenie światła, utrzymują odpowiedni poziom ochrony przed promieniami słonecznymi oraz wspierają wentylację pomieszczenia. 
Zazwyczaj stosuje się markizy, żaluzje lub rolety - zewnętrzne są znacznie skuteczniejsze od wewnętrznych, ponieważ powstrzymują nagrzewanie się szkła.

Osłony takie montowane są najczęściej  na zewnątrz konstrukcji aluminiowo-szklanych: ścianach, oknach, konstrukcjach dachów ogrodów zimowych, czy też zadaszeniach tarasów. Sterowane są elektrycznie lub za pomocą systemu tzw. automatyki pogodowej – otwierane i zamykane za pomocą czujników wiatru i słońca, deszczu, który przy odnotowaniu zbyt silnego wiatru automatycznie zwinie markizę do aluminiowej kasety dla jej bezpieczeństwa, przy dużym nasłonecznieniu automatycznie rozwinie roletę, a przy opadach deszczu zamknie okno dachowe.

Decydując się na ogrzewany, całoroczny ogród zimowy, trzeba pamiętać, że nie jest to mały wydatek, dlatego warto realizację takie inwestycji powierzyć sprawdzonemu i doświadczonemu wykonawcy. 

Na rynku aż roi się od firm, które oferują tanie wykonanie ogrodu zimowego. Należy zachować dużą ostrożność, gdyż skorzystanie z usług takiej firmy może okazać się bardzo drogą pomyłką. A jednak relaks w pełnym zieleni i światła otoczeniu, oglądanie gwiazd w dachu własnej oranżerii czy hodowanie swoich drzewek cytrusowych, warte jest swojej ceny


Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz