A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Ogród zimowy z pełnym dachem – sposób na całoroczny relaks

 

Za oknem skwar i mnóstwo światła słonecznego? Lato to ostatni dzwonek, by zastanowić się nad budową ogrodu zimowego z pełnym dachem. Jego przeszklona konstrukcja została zaprojektowana tak, aby zapewnić przestrzeń pod uprawę roślin ciepłolubnych i to nawet w porze jesienno-zimowej.

Trzy powody, dla których warto mieć ogród zimowy

Jeśli jeszcze wahasz się, czy warto mieć swój ogród zimowy z pełnym dachem, to podamy Ci trzy przykłady, dla których warto go mieć.

  1. Ogród zimowy to idealne miejsce dla roślin domowych. Duże nasłonecznienie w połączeniu z wewnętrznym systemem ogrzewania sprawią, że nawet duże mrozy nie będą szkodzić Twoim ciepłolubnym roślinom.

  2. Przeszklona oranżeria będzie doskonale komponować się z bryłą domu. Jej budowę warto przemyśleć już na etapie projektowania budynku mieszkalnego.

  3. Zabudowany ogród zimowy z niskim współczynnikiem przenikania ciepła to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli docieplić dom i zmniejszyć koszty zużycia energii grzewczej.

Ogrodem zimowym z pełnym dachem możesz cieszyć się o każdej porze dnia i roku. W jego wnętrzu możesz zainstalować oświetlenie, postawić meble i stworzyć przepiękny, tętniący życiem zakątek. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią sobie relaks w otoczeniu przyrody.

Gdzie wybudować zimowy ogród?

W którym miejscu warto postawić nowoczesne ogrody zimowe? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają, by potraktować je jako przedłużenie już istniejących lub dopiero projektowanych ścian, lub jako odrębną werandę. Inni z kolei sugerują się funkcjonalnością i usytuowaniem ogrodu względem kierunków geograficznych.

Ogrody zimowe z oknami usytuowanymi w kierunku wschodnim i zachodnim sprawdzą się głównie jako jadalnia. Można je też potraktować jako miejsce typowo wypoczynkowe, z którego można podziwiać wschody i zachody Słońca. Z kolei w ogrodzie zimowym usytuowanym w osi północ-południe będzie najwięcej światła i ciepła. A jeśli zależy nam, by ogród był swoistym buforem termicznym i osłoną przed zimnym wiatrem, to usytuujmy go w kierunku północnym.

Przemyśl też, jak będzie wyglądał Twój ogród i z których stron będzie przeszklony. Często przestrzeń ta jest oszklona tylko z jednej strony. Wtedy położenie obiektu względem kierunków geograficznych ma bardzo duże znaczenie. Jeśli jednak Twój wymarzony ogród zimowy wrzyna się w zieloną przestrzeń otaczającą dom i jest oświetlony np. z trzech stron, możesz pozwolić sobie pozwolić na znacznie więcej.

W co wyposażyć zimowy ogród?

Zadbaj o to, aby wnętrze ogrodu zimowego było przytulne i tętniące życiem. Wprowadź do aranżacji wygodne meble i połącz je z roślinnością. Jeśli to konieczne, zastanów się również nad elementami dekoracji, które ochronią Cię i Twoich gości przed nadmiernym światłem słonecznym. Jeśli nie zależy Ci na aż tak intensywnym doświetleniu wnętrza, możesz zbudować ogród zimowy wśród wysokich drzew.

Jakie meble będą idealne do ogrodów zimowych? Zaopatrz się w aranżację, która będzie dopasowana stylistycznie do reszty domu. Nie można też zapominać, że nawet ciepły ogród zimowy jest zwykle bardziej zawilgocony niż resztą domu. To oznacza konieczność wyboru mebli, które zniosą działanie wilgoci i... intensywnych promieni słonecznych. Tutaj z pomocą przychodzą takie materiały jak rattan, aluminium lub lakierowane drewno. Standardem wyposażenia jest oczywiście zestaw składający się ze stołu i krzeseł, ale osoby ceniące sobie nowoczesność mogą postawić na hamaki i huśtawki.

Więcej o meblach przeczytasz na: Jakie meble do ogrodu zimowego?

Jakie rośliny będą odpowiednie do ogrodu zimowego? Postaw na figowiec, eukaliptus (pięknie pachnie) i oliwkę. Możesz też pomyśleć o owocach cytrusowych, a więc o bananach, cytrynach i mandarynkach. Pamiętaj też, że ogrody zimowe doskonale nadają się również do przechowywania roślin domowych. Urządź wnętrze tak, aby kojarzyło się z życiem, słońcem i energią.

Reasumując, budowa ogrodu zimowego to skomplikowany proces, ale jesteśmy przekonani, że efekt i tak Cię zaskoczy. Wybierz właściwą lokalizację dla swojego projektu i stwórz go tak, aby był on rajem na ziemi.

Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz