A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Jacuzzi w ogrodzie zimowym - jak zaplanować i urządzić ogrodowe SPA?

Jacuzzi w domowym zaciszu - co to jest?

Czym jest ogrodowe jacuzzi? To miejsce, w którym możesz wypocząć, ciesząc się długą kąpielą w ciepłej wodzie wypełnionej masującymi bąbelkami. Całoroczne ogrodowe jacuzzi to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknem zimowego krajobrazu w zaciszu własnej (ciepłej) strefy komfortu.

Twoje nowe, domowe jacuzzi składać się będzie z wanny, zbiornika oraz systemu pomp napowietrzających wodę. To dzięki niemu woda znajdująca się w środku będzie wypełniona przyjemnymi bąbelkami. A jeśli zadbasz o interesujące dodatki w postaci ciekawego oświetlenia lub urządzenia emitującego określony zapach, stworzysz w ten sposób prawdziwe SPA w zimowym ogrodzie.

Jakie jacuzzi wybrać do domowego ogrodu?

Osoba chcąca zaaranżować ogród zimowy z jacuzzi, może na ogół wybierać spośród dwóch praktycznych rozwiązań. Od razu zaznaczamy, że każde z nich ma swoje zalety.

  1. Jacuzzi tymczasowe (sezonowe) składa się z często dmuchanej konstrukcji, do której nalewamy wody i podłączamy pompę z powietrzem. Takie rozwiązanie jest proste, funkcjonalne i łatwe w montażu lub demontażu.

  2. Jacuzzi stałe - to konstrukcja składająca się z wanny, która dodatkowo jest obita drewnianymi i stalowymi elementami dekoracyjnymi. W tym przypadku montaż jacuzzi w ogrodzie zimowym zajmuje dużo czasu i wiąże się ze znacznymi kosztami.

Które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie? Jeśli dostrzegasz np. zdrowotne korzyści z jacuzzi zimą i zamierzasz korzystać z niego często (nawet 1 - 2 razy w tygodniu) to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie wybór instalacji stałej. Nie jest bowiem tajemnicą, że jacuzzi sezonowe wyróżnia się dużo mniejszą trwałością i jest przeznaczone do sporadycznego użytkowania.

Jacuzzi stałe - o czym pamiętać przy montażu?

Jeśli chcesz mieć swój własny ogród zimowy z jacuzzi, to jego budowę warto planować już wcześniej. Doprowadzenie instalacji wodnej do zbudowanego wcześniej ogrodu lub oranżerii może być dość utrudnione. Nie można też zapominać o przestrzeni. Zbudowanie wolnostojącego jacuzzi we własnym ogrodzie zimowym, wiąże się z koniecznością przemyślenia, w jaki sposób chcemy wykorzystać dostępne miejsce. Poza tym trzeba odizolować termicznie instalację od gruntu, który zimą może doprowadzić do przemarznięcia zbiornika.

Trzeba też pamiętać o:

  1. Energii elektrycznej, którą do jacuzzi doprowadzać będzie osobny przewód. Dzięki temu ograniczymy ryzyko przepięć i zaników napięcia.

  2. Wodzie, którą najlepiej doprowadzić poprzez zbudowanie (od nowa) instalacji. Opcjonalnie można też skorzystać z węża ogrodowego, ale takie rozwiązanie może być czasem niepraktyczne (np. zimą).

  3. Odpływie, gdyż zgodnie z aktualnymi przepisami zużyta po kąpieli woda musi być odprowadzona do instalacji.

Korzystanie zimą z ogrodowego jacuzzi - dlaczego warto?

Istnieje szereg korzyści z jacuzzi zimą. Jedną z nich (bodaj najważniejszą) jest możliwość relaksowania się w ciepłej wodzie i jednoczesnego podziwiania otaczającego nas zimowego krajobrazu. Poza tym ogród zimowy z jacuzzi wiąże się też z szeregiem korzyści zdrowotnych. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wzmocnić krążenie i odporność. Korzystanie z ogrodu zimowego naprzemiennie ze spacerami na zimnym powietrzu poprawi też pracę serca.

Reasumując, korzystanie z ogrodu zimowego i znajdującego się w środku jacuzzi to prawdziwa przyjemność dla ciała i ducha. Dlatego warto poświęcić się tej idei.

Sprawdź inne nasze wpisy:

wstecz