Chyba każdy właściciel domu jednorodzinnego marzy o posiadaniu własnego ogrodu zimowego. Ile zatem trzeba przeznaczyć na taką inwestycję? Jakie czynniki mogą wpłynąć na wzrost kosztów jej realizacji?
Koszt zimowego ogrodu — od czego zależy?
Trudno o jednoznaczny cennik ogrodów zimowych. Jest to inwestycja, której koszt zależy od wielu zmiennych. Jedną z nich jest np. sposób budowy takiego pomieszczenia. Koszt ogrodu zimowego wolnostojącego będzie bowiem znacznie wyższy niż łączna cena za obiekt dobudowany do już istniejącej nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też podejście inwestora i wykonawców do kwestii jakości. To ile kosztuje wykonanie takiego obiektu, zależy od rodzaju użytych materiałów. Niemniej zainwestowanie w lepsze jakościowo tworzywa, pozwala ograniczyć koszty remontów, serwisu i napraw. Poza tym urządzenie ogrodu zimowego z wykorzystaniem droższych technologii to stabilna i bezpieczna konstrukcja.
Konstrukcja ogrodu zimowego ma bardzo istotny wpływ na jego cenę. Wybierając szklany dach ogrodu zimowego, możemy poczynić znaczące oszczędności. Nowoczesne szkło stosowane w dachach ogrodów zimowych jest niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, co zapewnia długotrwałą wytrzymałość nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowo szklany dach zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza, co sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna i komfortowa. W dłuższej perspektywie szklany dach to inwestycja, która przynosi korzyści estetyczne i funkcjonalne, podnosząc wartość całego ogrodu zimowego.
Koszty eksploatacyjne — zestawienie
To ile kosztuje budowa lub montaż ogrodu zimowego, to jedno. Otwartą kwestią jest również sposób jego utrzymania, który również generuje koszty. Będą one mniejsze, jeśli postawimy na sezonowy ogród zimowy. Szklana konstrukcja pozwoli lepiej wykorzystać promienie słoneczne. Zysk ten będzie większy, jeśli ściany i cała konstrukcja inwestycji będą usytuowane na południe. Obiekt ten można w razie czego dogrzać za pomocą piecyka gazowego lub promiennika ciepła. Z kolei ogród zimowy całoroczny można ogrzewać za pomocą stałej instalacji grzewczej, w tym:
-
grzejników elektrycznych (zdecydowanie najdroższa opcja),
-
ogrzewania gazowego, które może wytwarzać duże ilości wilgoci,
-
promienników ciepła,
-
systemu C.O. doprowadzonego z domu.
Na koszty eksploatacyjne wpływ ma również cena wykorzystanych mediów. Jeśli szklany ogród zimowy będzie miejscem, w którym mają wzrastać egzotyczne rośliny, to prawdopodobnie miesięczne rachunki za energię elektryczną i wodę drastycznie wzrosną. To samo dotyczy ogrodu całorocznego, w którym chcemy zbudować basen lub jacuzzi.
Ile trzeba zapłacić za ogród zimowy?
Zalety ogrodu zimowego są wszystkim dobrze znane. Na szczęście koszty, które trzeba ponieść z tytułu jego budowy i utrzymania, są relatywnie małe. Kwestią decydującą jest metraż oraz rodzaj zastosowanego systemu, który istotnie wpływa na współczynnik przenikania ciepła, od rodzaju szkła (szyby zespolone podwójne, potrójne) oraz stopień skomplikowania konstrukcji dachu. Za ogród zimowy aluminiowy trzeba będzie zapłacić od 4500 do nawet 6000 złotych. Najdroższym rozwiązaniem są inwestycje powstałe z materiałów energooszczędnych i niskoemisyjnych.
Cena ogrodu zimowego zależy również od jego projektu. Im bardziej jest on zaawansowany i rozbudowany, tym więcej trzeba za niego zapłacić. W wielu pracowniach standardowy projekt ogrodu zimowego wolnostojącego jest zunifikowany, co oznacza mniejsze koszty. Z kolei bryła dobudowana do już istniejącego budynku będzie wiązała się z przygotowaniem odrębnego projektu.
Reasumując, ile kosztują ogrody zimowe? Łączna cena zależy od ich rozmiaru, konstrukcji, ale też materiału wykonania, wyposażenia oraz sposobu eksploatacji i przeznaczenia.
Sprawdź inne nasze wpisy: