A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Czy na ogród zimowy potrzebne jest pozwolenie? | Blog Conflo

27-09-2022

Nie każda wiosna upływa pod znakiem pięknych, ciepłych dni. Nawet gdy zawita do nas słońce, porywisty i zimny wiatr skutecznie potrafi nas zniechęcić do przebywania poza domem. Właśnie w takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem może być budowa ogrodu zimowego. W ostatnich latach ogród zimowy wzbudza coraz większe zainteresowania wśród właścicieli prywatnych posesji. Czy jednak budowa takiego ogrodu wymaga stosownego pozwolenia od właściwych organów?

Czym jest ogród zimowy?

Cechą charakterystyczną ogrodów zimowych jest szklana konstrukcja, która opiera się na szkielecie najczęściej wykonanym z PCV, aluminium, drewna bądź stali. Niezwykłą zaletą ogrodu zimowego jest to, że tak naprawdę jest on całoroczny.

A zatem największą zaletą ogrodu zimowego jest możliwość wypoczynku i relaksu w otaczającej nas zieleni, bez względu na porę roku i warunki za oknem.

Rodzaje ogrodów zimowych

Wśród ogrodów zimowych wyróżniamy dwa typy  tzw. ogrody zimne  i ciepłe (całoroczne) - w zależności od współczynnika izolacyjności zastosowanych profili i rodzaju przeszklenia, z których wykonana jest konstrukcja ogrodu. Rzadziej spotykane są te pierwsze. Z racji, iż w zimowych miesiącach panuje temperatura o wiele niższa niż w ogrodach całorocznych, nie zachęcają one do tego, aby spędzać w nich dużo czasu.

Natomiast nadają się idealnie do przechowywania wielu gatunków roślinności mało odpornej na zimowe przymrozki np. oleandrów. W bardziej słoneczne zimowe dni można również spędzić w nich miłe chwile. Z uwagi na zastosowanie przy ich budowie tzw. „zimnych”  profili i szyb o mniejszym współczynniku przenikania ciepła są one znacznie tańsze w wykonaniu. W ciepłym całorocznym ogrodzie zimowym możemy stworzyć natomiast idealną przestrzeń do wypoczynku, ustawiając w nim stół, wygodne fotele bądź sofę. Możemy też stworzyć przyjazne miejsce do pracy pełne światła i zieleni, czy też strefę relaksu jako pokój kąpielowy.

Regulacje prawne dla ogrodów zimowych

Budowę ogrodu zimowego, zgodnie z prawem budowlanym, możemy rozpocząć bez pozwolenia w kilku przypadkach. W sytuacji, powierzchni zabudowy mniejszej niż 35 m² oraz stojących parterowych budynków gospodarczych lub przydomowych ganków, altan czy wiat, nieprzekraczających dwóch na każde 500 m² powierzchni działki, pozwolenie na budowę nie jest konieczne, jednakże należy dokonać zgłoszenia właściwemu organowi. Według orzecznictwa sądów administracyjnych zasady te dotyczą również ogrodów zimowych, które zostaną posadowione na istniejącym już tarasie.

W sytuacji, kiedy ogród ma być połączony z budynkiem i tworzyć jego integralną część, należy zachować co najmniej 4 metry odległości od granicy działki w przypadku ściany z oknami, bądź 3 metrów przy ścianie bez okien. Należy wiedzieć, że pozwolenie na budowę będzie wymagane w sytuacji, gdy jego powierzchnia będzie większa niż 35 m².

Formalności związane z budową ogrodu zimowego

Sytuacja, kiedy ogród zimowy wymaga pozwolenia, została przedstawiona powyżej. Teraz więc warto pochylić się nad niezbędnymi formalnościami, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem prac. Po przeanalizowaniu projektu i stwierdzeniu, że nie potrzebne jest nam pozwolenie na budowę ogrodu, musimy dokonać jego zgłoszenia.

W zgłoszeniu kwestią nadrzędną jest określenie rodzaju prac, termin ich rozpoczęcia oraz sposób ich wykonania. Zgłoszenie takie składa się w starostwie powiatowym. Dobrą wiadomością jest fakt, że w uzyskaniu zgłoszenia, nie jest potrzebna zgoda sąsiadów. Właściwy organ może zgłosić sprzeciw w przeciągu 30 dni.

Do wniosku należy dołączyć:

  • projekt konstrukcji, szkice bądź rysunki,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz