A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Budowa ogrodu zimowego - co warto wiedzieć? | Blog Conflo

27-09-2022

Budowa ogrodów zimowych to jedna z tych usług, z której coraz chętniej korzystają klienci, chcący posiadać dodatkową przestrzeń zapewniającą im nie tylko komfort użytkowania, ale co ważniejsze kontakt z przyrodą i to przez cały rok. Dodatkowo szerokie możliwości pod względem zagospodarowania tzw. przydomowych oranżerii, które można przeznaczyć np. na miejsce do relaksu, salon, czy też biuro, przekładają się na znaczne zwiększenie ich popularności również w Polsce. Jednak należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach podczas projektowania, a następnie budowania ogrodu zimowego.

Jeszcze kilka lat temu przydomowa oranżeria przez wielu była postrzegana jako swego rodzaju luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie wybrani. Obecnie to spojrzenie w znacznym stopniu uległo zmianie, przez co coraz szersze grono społeczeństwa decyduje się na budowę ogrodu zimowego i to nie tylko ze względów estetycznych i użytkowych, ale także w celu obniżenia bilansu energetycznego budynku.

W końcu należy pamiętać, że przeszklony pawilon, bo tak właśnie zazwyczaj wygląda ogród zimowy, nagrzewa się pod wpływem słońca, tworząc tym samym tzw. bufor termiczny, który w okresie zimowych chroni wnętrze przed chłodem zaś przez cały rok przed hałasem. Oczywiście należy pamiętać, że w ogrodzie zimowym wszystko powinno zostać dokładnie przemyślane i zaplanowane, zanim rozpoczniemy wszelkie prace związane z jego budową.

O czym należy wiedzieć w przypadku chęci posiadania przydomowej oranżerii?

Budowa ogrodu zimowego jest inwestycją, która wiąże się ze spełnieniem kilku niezbędnych wymogów, aby w ogóle można było rozpocząć cały proces związany zarówno z projektowaniem, jak i samym tworzeniem danej konstrukcji. Stąd też chcąc posiadać swój własny ogród zimowy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach/kwestiach.

Kiedy budowa ogrodów zimowych powinna być planowana?

Budowę ogrodu zimowego najlepiej jest realizować w momencie remontu lub budowy nowego domu, ponieważ na tych dwóch etapach mamy możliwość wzięcia pod uwagę wielu istotnych czynników, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie naszej oranżerii. Mowa w tym momencie m.in. o jego lokalizacji oraz o uwzględnieniu w projekcie ogrzewania lub wentylacji. Oczywiście o te kwestie w jeszcze bardziej szczegółowy sposób będzie trzeba zadbać w przypadku dobudowywania ogrodu zimowego.

W jakim celu tworzone są ogrody zimowe?

W tym przypadku w głównej mierze chodzi o przeznaczenie przydomowej oranżerii tj. w jaki sposób będziemy korzystać z ogrodu? Na tej podstawie dopasowywana jest zarówno wielkość powierzchni, położenie, zastosowanie ewentualnego ogrzewania, jak i rodzaj wykorzystanych materiałów.

Wymogi prawne, jakie trzeba spełnić

Budowa ogrodu zimowego w przypadku, gdy oranżeria przekracza 35m2 wiąże się ze spełnieniem takich wymogów prawnych jak np. złożenie zawiadomienia o planowanej budowie, które będzie określało m.in. zakres, rodzaj i termin rozpoczęcia robót.

Inwestycja, która wymaga odpowiedniej wiedzy

Chcąc posiadać ogrody zimowe, należy pamiętać, że ich budowa jest wieloetapowym działaniem, w którym wszystkie procesy/etapy powinny zostać zrealizowane z najwyższą starannością, tj. np. fundamenty ogrodu zimowego powinny posiadać odpowiednią głębokość zgodną z miejscową strefą przemarzania gruntu. Również w zakresie dachu ogrodu zimowego trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii, które będą miały przełożenie na warunki panujące wewnątrz oranżerii.

Oczywiście w obrysie ogrodu zimowego powinny znaleźć się również inne ważne elementy, dlatego też decydując się na tego typu inwestycję, warto, jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy.


Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz