Nasz partner – firma Warema
producent osłon przeciwsłonecznych, posiada w swojej ofercie szereg sterowników, jak na przykład zintegrowany czujnik wiatru, czy systemy sterowania działające w oparciu o temperaturę i intensywność nasłonecznienia lub opadów deszczu.
Piękny ogród zimowy
Ogród zimowy to wyjątkowe miejsce, które może pełnić kilka ról. Tarasy zimowe to nie tylko oryginalny pomysł na ożywienie architektury budynku. To przede wszystkim miejsce, w którym można spędzać czas, szczególnie gdy zimą temperatura nie zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. Jak tworzyć ogród zimowy? O czym należy pamiętać?
Budowa ogrodu zimowego, czyli jak założyć ogród zimowy?
Decydując się na ogród zimowy, warto wiedzieć, że istnieją dwie możliwości jego nabycia. To dobudowanie specjalnej części do istniejącego budynku lub postawienie wolnostojącego obiektu (w tym przypadku możesz kupić ogrody zimowe, których konstrukcja jest gotowa, jedynie wnętrze wymaga specjalnego zaaranżowania). Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady.
Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku ogrodów zimowych stanowiących cześć budynku znacznie łatwiej jest zadbać o utrzymanie stałej temperatury. To bardzo ważne, gdyż rośliny, by zachowały swój urok i miały doskonałe warunki do rozwoju, muszą przebywać w otoczeniu o odpowiedniej, stałej temperaturze. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich źródeł energii słonecznej
Zarówno małe, jak i duże ogrody zimowe konstruowane są przede wszystkim z profili stalowych, aluminiowych, drewnianych lub PCV. Jeżeli ma być ona solidna i wytrzymała najlepiej sprawdzą się elementy metalowe i drewniane. W przypadku przeszklenia najlepszą opcją jest zastosowanie prawdziwego szkła (nie jest to rozwiązanie stosowane, gdy mają powstać tanie ogrody zimowe) lub poliwęglanu. W przypadku dachu najlepiej sprawdzi się szkło zespolone będące połączenie szyby klejonej z hartowaną. Warto zbudować ogród zimowy z materiałów wysokiej jakości.
W dobrze zaaranżowanym ogrodzie zimowym sporo czasu można spędzić nie tylko zimą, gdy pogoda nie zachęca do spacerów, ale również wczesną wiosną, gdy pogoda potrafi być naprawdę kapryśna.
Jak ogrzać zimowy ogród?
Tylko w odpowiednio ogrzewanym ogrodzie rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Kupując gotowe rozwiązania, producent ogrodów zimowych dość dobrze potrafi zadbać o te kwestie. Jeśli jednak zajmujemy się ogrodem sami, warto pamiętać o tym, że na utrzymanie temperatury w obiekcie duży wpływ ma jego usytuowanie. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy zimowa zabudowa tarasu znajduje się po stronie południowej. W takim przypadku pomieszczenie łapie więcej światła, a jednocześnie traci mniej ciepła. Przy hodowli roślin egzotycznych czy wrażliwych na zimno należy rozważyć zastosowanie odpowiedniego systemu, który będzie utrzymywał we wnętrzu ogrodu zimowego stałą, odpowiednią dla roślin temperaturę. Możliwości ogrzewania ogrodu zimowego jest dość sporo, wiec znalezienie odpowiedniej metody nie powinno powodować zbyt wielu trudności.
W przypadku ogrodów zimowych, stanowiących część budynku mieszkalnego należy zadbać o to, by temperatura panująca w pomieszczeniu nigdy nie spadła poniżej 0 ° C.
Oczywiście zimowe ogrody powinny nie tylko być odpowiednio ogrzewane. Równie istotne w rym przypadku jest również zastosowanie wywietrzników i dbałość o odpowiednią wentylację.