A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Czy na balkonie w bloku można stworzyć ogród zimowy?

Kameralny ogród zimowy na balkonie to marzenie wielu posiadaczy własnych mieszkań. Czy w środku miasta można stworzyć zieloną oazę? Jest to możliwe, choć nie zawsze proste w realizacji. Zobacz, co będzie Ci potrzebne do urządzenia przytulnego ogrodu zimowego.


Dlaczego warto stworzyć ogród zimowy na balkonie w bloku?


Posiadanie ogrodu zimowego przynosi wiele korzyści - to prawdziwa gratka dla ludzi lubiących wypoczywać w otoczeniu zieleni. Do zalet tej uroczej dobudówki można zaliczyć na przykład:

 

  • oszczędność miejsca w mieszkaniu - ogród kreuje dodatkową przestrzeń i poprawia użytkowość nieruchomości,
  • możliwość uprawy egzotycznych roślin - w ogrodzie zimowym dobrze czują się gatunki ciepłolubne (jeśli właściciel zapewni im odpowiednią temperaturę),
  • poprawa bilansu cieplnego w mieszkaniu - dodatkowe pomieszczenie zapobiega nadmiernym stratom cieplnym w mieszkaniu,
  • poprawa mikroklimatu w mieszkaniu.


W ogrodzie zimowym można zadbać o okres spoczynku wielu roślin doniczkowych. To dobra informacja dla osób, które wolą trzymać swoje okazy we własnym mieszkaniu, zamiast na ciemnej i niepilnowanej klatce schodowej. Ogród zimowy na balkonie w bloku stanowi bezpieczną przestrzeń dla dzieci i zwierząt, a jego konstrukcja stanowi dodatkową barierę antywłamaniową.


Jak zbudować ogród zimowy na balkonie w bloku?


Istnieją dwa rodzaje zabudowy balkonu. Tradycyjny system ramowy składa się z aluminiowej ramy oraz paneli pleksi lub szkła. Zdecydowanie bardziej trwałe i estetyczne jest szkło, którego cena obecnie jest bardzo zbliżona do cen poliwęglanu. Szyby umieszczone w dwóch lub trzech warstwach zwiększą termoizolację ogrodu zimowego. To najpopularniejszy i najtańszy sposób budowy oranżerii na balkonie. Drugi rodzaj zabudowy - bezramowy, to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w nowoczesnych budynkach. Konstrukcja pozbawiona aluminiowych profili zapewnia doskonałą widoczność i przejrzystość. Ogrody zimowe zbudowane tą metodą są droższe, ale za to wyglądają bardzo estetycznie.


Oranżerię najlepiej urządzić na wschodniej, zachodniej lub południowej ścianie budynku - tak, by rośliny dostawały wystarczająco dużo światła słonecznego. Budowa ogrodu zimowego musi być przemyślana - przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić maksymalne obciążenie balkonu. Ogród zimowy na piętrze nie może nadwerężać konstrukcji ani stanowić zagrożenia dla mieszkańców budynku.


Styl ogrodu zimowego na balkonie w bloku


Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma być przeznaczenie zabudowy balkonowej. Ogród zimowy całoroczny będzie służył właścicielom o każdej porze roku, jednak podczas chłodniejszych miesięcy konieczne będzie dogrzewanie przeszklonej przestrzeni. Egzotyczne rośliny na balkonie będą piękną ozdobą ośnieżonego krajobrazu za szybą, ale będą generować koszty w postaci wyższych rachunków za energię elektryczną. Ekonomiczną alternatywą jest ogród zimowy sezonowy, z którego korzysta się tylko w trakcie ciepłych miesięcy.


Ogród zimowy w bloku najlepiej jest dopasować do stylu architektonicznego budynku lub aranżacji mieszkania. Warto ustawić w nim podobne meble i zadbać o spójną kolorystykę. Na przeszklonym balkonie świetnie będą wyglądać typowe meble ogrodowe - wyjątkowego klimatu nadadzą oranżerii na przykład podwieszane fotele z technorattanu.


Zabudowa balkonu w bloku - jakie formalności?

 

Budowa ogrodu zimowego nie odbędzie się bez załatwienia niezbędnych formalności i zadbania o kwestie techniczne. Konieczne jest zdobycie pozwolenia na przebudowę balkonu. Zgodę wydaje spółdzielnia lub wspólnota, jednak stworzenie wymarzonej oazy zieleni nie zawsze okazuje się możliwe. Jeśli zabudowa nie zmieni znacznie wyglądu lub bryły budynku, to właściciel mieszkania ma sporą szansę na uzyskanie pozwolenia. Nawet mieszkańcy, którzy chcą wybudować ogród zimowy w bloku na parterze, muszą wystąpić o odpowiednie pozwolenie do spółdzielni lub wspólnoty. Po uzyskaniu zgody należy przedstawić w urzędzie plan zabudowy, opis planowanych prac oraz szacowany czas ich rozpoczęcia i zakończenia.


Ogrody zimowe to piękne przedłużenie mieszkania i miejsce, gdzie można się wyciszyć oraz odnaleźć spokój. Własna oranżeria stanowi kosztowną inwestycję, jednak przynosi szereg korzyści i znacznie uprzyjemnia codzienność.
 

wstecz