A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Oranżeria ogrodowa

Mianem oranżerii ogrodowej określa się przestrzeń, będącą zwykle parterowym budynkiem ogrodowym. Na pierwszy rzut oka przypomina ona szklarnie, choć może służyć np. do pielęgnacji roślin lub okolicznościowych spotkań. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym projektowaniem i wykonaniem oranżerii o dowolnej objętości, przeznaczeniu lub kształcie.

Jak może wyglądać oranżeria?

Projektując oranżerie ogrodowe, dbamy o to, aby ich konstrukcja jak najbardziej odpowiadała potrzebom korzystających z nich osób. Przestrzeń ta może mieć postać:

  • ogrodowego budynku wolnostojącego,

  • obiektu osadzonego na tarasie,

  • pomieszczenia połączonego z bryłą budynku.

Najważniejszym atutem naszych oranżerii jest ich konstrukcja. Projektujemy je i budujemy w taki sposób, aby zapewniły maksimum naturalnego światła nawet jesienią i zimą. Nasze obiekty sprawdzą się również w trakcie letniego wypoczynku. Ich zadaszona konstrukcja pozwala cieszyć się relaksem nawet w porze letniej, zapewniając odpowiednią ilość cienia.

Do czego wykorzystać oranżerię ogrodową?

Jeśli zastanawiasz się, czy oranżeria ogrodowa jest odpowiednia dla Twojego ogrodu, to my podpowiadamy: jak najbardziej. Zresztą nazwa ta nieprzypadkowo kojarzy się z... pomarańczami. Dawniej budynek wykorzystywano głównie do pielęgnacji cytrusów. Z biegiem czasu oranżeria ogrodowa zaczęła być używana do hodowania wielu innych roślin ciepłolubnych, w tym figowców, oleandrów, a nawet asparagusów. Dziś oranżerie ogrodowe traktuje się również jako miejsce spotkań. Produkowane przez nas oranżerie ogrodowe są zaprojektowane tak, aby można było z nich korzystać przez cały rok.

Jak budujemy oranżerie ogrodowe?

Proces budowy oranżerii ogrodowych dzieli się na kilka etapów:

  1. Składanie zamówienia. Na tym etapie klient kontaktuje się z nami i podaje ogólne informacje dotyczące przyszłego projektu. Następnie już na miejscu dokonujemy wszystkich niezbędnych pomiarów, na podstawie których możemy przejść do dalszych etapów realizacji zlecenia.

  2. Projektowanie. Oranżerie ogrodowe projektujemy z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi cyfrowych, które umożliwiają nam przeprowadzenie kompleksowej wizualizacji gotowego projektu. Na tym etapie klient nanosi wszystkie niezbędne poprawki i konsultuje je z nami.

  3. Wykonanie. Na koniec przystępujemy do finalnej budowy oranżerii. W naszej hali produkcyjnej przycinamy i obrabiamy zmówione wcześniej profile aluminiowe pomalowane proszkowo w odpowiednim kolorze. Często też konstrukcja wstępnie monrtowana jest również na hali produkcyjnej w celu sprawdzenia jakości i ewentualnych domiarów niezbędnych detali czy innych elementów. Materiał ścian, który jest umieszczany pomiędzy profilami, to najczęściej szkło trzyszybowe, często hartowane. Z uwagi na wysoką jakość i estetykę nie stosujemy wypełnień poliwęglanowych.

Oranżeria ogrodowa a ogród zimowy

Często oranżeria ogrodowa jest mylona z ogrodem zimowym. Choć przeznaczenie obydwu obiektów jest w zasadzie takie samo, to ich największą różnicą jest konstrukcja dachu. W ogrodach zimowych zadaszenie jest w zasadzie całkowicie przeszklone. Stosuje się tu dość prostą "zasadę 75%". Jeśli zawarta w dachu ilość szkła jest większa niż 75% jego powierzchni, to mowa jest o ogrodzie zimowym. Oranżeria ogrodowa posiada dach wyposażony w jeden lub najczęściej w kilka świetlików. Zaletą takiego rozwiązania jest odporność na duże obciążenie śniegiem i ograniczenie oddziaływania ostrych promieni słonecznych.

Więcej na temat różnic znajdziesz na naszym blogu: Czym różni się ogród zimowy od oranżerii?

Zapraszamy do kontaktu, w celu ustalenia szczegółów dalszej współpracy.