A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Basen w ogrodzie zimowym — od czego zacząć?

Przydomowy basen ogrodowy to marzenie wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Nie jest tajemnicą, że najlepiej korzystać z basenu latem, gdy temperatura za oknem sprzyja codziennej rekreacji. A co zrobić zimą? Jeśli zależy nam na klimatycznej kąpieli również w listopadzie lub styczniu, to postawmy na ogród zimowy z basenem. Od czego zacząć, aby przejść do realizacji tego projektu?

 

Basen w ogrodzie zimowym — dlaczego warto?

Zabudowa basenu w ogrodzie zimowym może wydawać się trudna i skomplikowana, ale pamiętajmy, że w ten sposób możemy stworzyć sobie wyjątkową przestrzeń dla relaksu. Wykorzystanie do tego celu oranżerii jako osobnego budynku może być niepraktyczne, gdyż zimą przejście z rozgrzanej wody do domu najprawdopodobniej stanie się poważnym wyzwaniem dla naszego organizmu. Zimowy ogród, który wyposażony jest w stałe połączenie z domem, będzie dużo lepszym miejscem dla takich inwestycji. 

Basen ogrodowy — jak przygotować się do inwestycji?

Ekonomiczne ogrzewanie

Zanim zaczniemy planować szczegóły, pamiętajmy o najważniejszej kwestii — właściwym dogrzaniu otoczenia basenu. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje rzecz jasna szklane lub pełne zadaszenie klasyczne lub z płyty warstwowej, gdyż dzięki niemu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu w porze zimowej. Poliwęglan niestety nie spełnia odpowiednich standardów termicznych, a także estetycznych  - w wilgotnym środowisku dość szybko pojawia się na nim zielono-brązowy nalot, który trudno usunąć.Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o właściwej wentylacji. Dobór właściwych okien i drzwi uchylnych będzie kluczowy zwłaszcza latem, gdy temperatury za oknem znacznie wzrosną.

O tym jak ogrzać ogród zimowy przeczytasz również tutaj: Jak ogrzać ogród zimowy?

Właściwa atmosfera

Taras zimowy z basenem wymaga odpowiedniej aranżacji. A tą można stworzyć przy pomocy roślin. Kryty basen to miejsce, w którym występuje mnóstwo wilgoci. Dlatego projekt ogrodu powinien również obejmować zasadzenie odpowiedniej roślinności, w tym:

  • ostrzeszyny (zwaną też kalateą),

  • fikusów,

  • marantei,

  • filodendrona itd. 

Więcej o roślinach w ogrodzie zimowym przeczytasz: Najlepsze rośliny do ogrodu zimowego

Jeśli basen przydomowy ma być przestrzenią relaksu, warto doposażyć go stolik kawowy oraz odpowiednie nagłośnienie (np. głośniki Bluetooth). Można też zadbać o właściwe oświetlenie. W tym celu (oprócz klasycznego światła) można też zaaranżować przestrzeń dla świec. 

Bezpieczeństwo i prywatność

Wnętrze ogrodu zimowego to przestrzeń, której z pewnością nie warto prezentować wścibskim sąsiadom. Dlatego koniecznie trzeba zastanowić się, jak zapewnić sobie prywatność w naszym całorocznym jacuzzi. Jeśli ma to być przytulne i bezpieczne miejsce, to koniecznie trzeba zainwestować w rolety lub żaluzje zewnętrzne czy też wewnętrzne. Dzięki temu — gdy będzie to koniecznie — zapewnimy sobie właściwą temu miejscu prywatność. 

Baseny ogrodowe — co jeszcze trzeba uwzględnić w projekcie?

Zwróćmy uwagę na sam kształt basenu. Jeśli mamy dom jednorodzinny, to zainwestujmy w przydomową pływalnię umieszczoną w niecce. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Zadbajmy też o odpowiednie meble ogrodowe oraz stację uzdatniania wody, która będzie oczyszczać wodę w basenie. Pomyślmy o tym, by wokół basenu odpowiednio poprowadzić instalacje elektryczne. Świetnym rozwiązaniem jest otoczenie niecki basenowej wodoszczelnym oświetleniem LED, które będzie emitowało światło w różnych kolorach. 

Podsumowując, jeśli marzysz o całorocznym basenie w swoim ogrodzie, to koniecznie rozplanuj całą inwestycję i działaj. Zadbaj też o odpowiednie zadaszenie, aby Twój ogród zimowy w stylu nowoczesnym lub klasycznym był właściwie ogrzany. 

Sprawdź inne nasze wpisy:

wstecz