A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Jadalnia w ogrodzie zimowym – jak ją urządzić?

05-12-2023

Ogród zimowy to przestrzeń, którą można zaaranżować w dowolny sposób. Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie dodatkowego pomieszczenia jest urządzenie w nim jadalni. Sprawdźmy zatem, jak stworzyć w zimowym ogrodzie eleganckie i funkcjonalne miejsce do spożywania posiłków.

Czy warto mieć jadalnię w ogrodzie zimowym?

Wykorzystanie ogrodu zimowego w roli jadalni to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy w wygodny i funkcjonalny sposób chcą zaaranżować jego wnętrze. Wśród pomysłów na ogród zimowy to właśnie jadalnia cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Perspektywa spożywania posiłków wśród naturalnie rosnących roślin ogrodowych to kusząca perspektywa. Ciekawym rozwiązaniem jest też salon w ogrodzie zimowym, który można połączyć z funkcją jadalni. W tak urządzonym pokoju można przebywać cały dzień, ciesząc się pięknem otaczającej przyrody. 

Jadalnia i salon w ogrodzie zimowym — od czego zacząć?

Planując wykorzystanie ogrodu zimowego w roli jadalni, trzeba uwzględnić jego konstrukcję. Z oczywistych powodów musi być to przestrzeń (np. taras), która jest na stałe połączona z budynkiem. Jeśli wewnątrz ogrodu chcemy stworzyć strefę relaksu, powinniśmy zadbać o właściwe ogrzewanie. Owszem, część energii cieplnej przekażą nam nowoczesne przeszklenia, ale to za mało, by oranżeria (zwłaszcza zimą) mogła utrzymać odpowiednią temperaturę. Myśląc o ogrzewaniu, warto zastanowić się nad:

  • ogrzewaniem tymczasowym, idealnym dla osób przebywających w ogrodzie maksymalnie kilka godzin dziennie,

  • ogrzewaniu stacjonarnym, które sprawdzi się wówczas, gdy piękny ogród zimowy będzie całodziennym miejscem wypoczynku.

Kolejna kwestia to podłoga. Tutaj musimy pamiętać, że aranżacja w ogrodzie jest bardziej narażona na zanieczyszczenia (np. przynoszone z zewnątrz). Dlatego warto postawić na podłogę odporną na zabrudzenia i łatwą w czyszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem są np. panele winylowe, które łączą funkcjonalność z wyjątkowym designem lub płytki podłogowe. 

Jak zaaranżować oświetlenie w ogrodzie zimowym?

Jeśli ogród zimowy w domu jednorodzinnym ma być miejscem spożywania posiłków, to koniecznie trzeba postawić na nastrojowe oświetlenie rozproszone. Pamiętajmy, aby wnętrze wyposażyć w kilka niezależnych źródeł światła. Tutaj świetnie sprawdzą się diody (paski) LED, za pomocą których możemy stworzyć systemowe rozwiązania strefowe. Nie bójmy się skorzystać z ekstrawaganckiego oświetlenia. Ogród zimowy to komfortowa przestrzeń, w której każdy może pozwolić sobie (zwłaszcza w zimowy wieczór) na odrobinę indywidualizmu. 

Meble w ogrodzie zimowym — o czym pamiętać?

Na koniec zwróćmy uwagę na to, jakie meble wybrać do ogrodu zimowego. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na konstrukcje odporne na działanie wody. Bądź co bądź istnieje ryzyko, że w przydomowym ogrodzie wilgotność powietrza będzie znacznie wyższa. A jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkową roślinność, to jej poziom wzrośnie jeszcze bardziej. 

Wybierając meble warto zadbać o to, aby były to konstrukcje w miarę nowoczesne. Dzięki temu będą one tworzyć spójną całość z roślinnością. Jeśli ogród ma pełnić rolę jadalni, to koniecznie postawmy na zestaw (stół + krzesła). W ten sposób stworzymy ergonomicznie urządzone wnętrze, w którym meble ogrodowe będą do siebie dopasowane pod względem kształtu, rozmiaru i wysokości. Na koniec pomyślmy o odrobinie prywatności. Roleta lub zasłona zapewnią maksimum dyskrecji. 

Reasumując, urządzona od strony południowej jadalnia w ogrodzie zimowym to idealna przestrzeń dla całej rodziny. Jeśli szukasz pomysłów na jej aranżację, to nie trać czasu i koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy mistrzami inspiracji.

Sprawdź inne nasze wpisy:

wstecz