Podczas gdy oranżeria istnieje od wielu setek lat w wytwornych rezydencjach głównie na rynku brytyjskim i włoskim jako pomieszczenia przeznaczone początkowo do uprawy drzewek cytrusowych, a później również innych roślin wymagających stałej temperatury i wilgotności powietrza, dopiero pojawienie się nowoczesnych technik przeszklenia zmieniło to, co wcześniej było dodatkiem do okazałego domu, w coś, co może stać się teraz oszałamiającą przestrzenią życiową, wnoszącą do naszego domu odrobinę luksusu, który ma nas cieszyć przez cały rok. Z upływem czasu zabudowy takie zaczęły pełnić również funkcje rozrywkowe i towarzyskie – odbywały się w nich przyjęcia, soektalke, koncerty itp.
Główna różnica techniczna dotyczy konstrukcji dachu każdego z nich. Bardzo proste rozróżnienie polega na tym, że oranżeria ma zwykle solidny, płaski dach na obwodzie z jednym lub kilkoma świetlikami dachowymi. Taki rodzaj konstrukcji najlepiej sprawdza się, gdy planujemy większą rozbudowę, ale ogranicza nas wysokość. Oranżeria zwykle ma mniej przeszkleń niż ogród zimowy i doskonale uzupełnia główny budynek.
Z kolei ogród zimowy charakteryzuje się całkowicie lub niemal całkowicie przeszklonym dachem i zwykle większym udziałem szkła w całej konstrukcji. Ogrody zimowe pomagają przenieść wrażenie przebywania na świeżym powietrzu do wnętrza domu.
Dla tych, którzy lubią liczby, stosuje się czasem zasadę 75% - to znaczy: więcej niż 75% szkła w dachu to ogród zimowy; mniej niż 75% jest zwykle klasyfikowana jako oranżeria.
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to pomieszczenie o przeszklonych ścianach i szklanym dachu, na konstrukcji z wytrzymałego aluminium, niekiedy stali lub mniej odpornego na warunki atmosferyczne drewna. Najczęściej jest to dobudówka przylegająca do co najmniej jednej ściany budynku, nierzadko na tarasie lub tez wolno stojący obiekt, usytuowany obok głównego budynku.
Ogrody zimowe mogą być dwojakiego rodzaju:
- ogród zimowy letni (sezonowy, zimny) – to lekka konstrukcja, zbudowana najczęściej z aluminiowych profili, której przeszklenia to zazwyczaj pojedyncze formatki o wyższym współczynniku przenikania ciepła, co sprawia, że przy niskich temperaturach pomieszczenie szybko się wychładza, ale równie szybko się nagrzewa przy wysokich temperaturach.
- ogród zimowy całoroczny (ciepły) – to pomieszczenie , w którym panują takie same warunki jak innych pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego możemy z ogrodu zimowego korzystać nawet zimą. Z uwagi na to, że taka budowla jest cięższą konstrukcją z potrójnymi pakietami szyb zespolonych, wymaga ona solidnych fundamentów, sprawnego systemu ogrzewania i wentylacji.
W jaki sposób urządzić ogród zimowy?
Aby móc przyjemnie spędzać czas w ogrodzie zimowym, należy go odpowiednio wyposażyć. Wnętrze ogrodu powinno być przytulne i funkcjonalne. Jego aranżację najlepiej rozpocząć jeszcze na etapie tworzenia projektu domu, gdyż niezwykle istotna jest jego lokalizacja. Dobrze, jeśli konstrukcja będzie przylegała do południowo-wschodniej, wschodniej czy zachodniej ściany budynku, co zapewni roślinom odpowiednią ilość światła.
Do ogrodu zimowego warto wstawić solidne meble. Mogą być to krzesła, sofy, stoły na przykład z rattanu, technorattanu czy tworzyw sztucznych, ale też można takie wnętrze urządzić w klasycznym stylu wstawiając tradycyjne dębowe meble./Nie można też zapomnieć o dekoracjach (np. koce, kolorowe poduszki, lampy, donice, świece zapachowe). Dzięki takim dodatkom stworzymy przyjazne i ciepłe miejsce do spędzania czasu.
Biorąc pod uwagę, że pierwsza oranżeria powstała we Włoszech w 1545 r., w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, a ogrody zimowe pojawiły się później, ta debata „Czym różni się ogród zimowy od oranżerii może toczyć się jeszcze przez setki lat!
Sprawdź inne wpisy na naszym blogu: