Szukasz oświetlenia dla swojego ogrodu zimowego? Przede wszystkim zastanów się nad tym, w jaki sposób najczęściej spędzasz czas w swojej oranżerii. Sprawdź również, czego potrzebują Twoje rośliny. Być może przyda się instalacja elektryczna, żeby je doświetlić.
Do czego służy ogród zimowy?
Ogrody zimowe to specyficzne pomieszczenia będące czymś w rodzaju zabudowanej werandy, na której przez cały rok możemy komfortowo spożywać posiłki, spotykać się ze znajomymi lub relaksować w otoczeniu natury. W ogrodzie zimowym swoje miejsce znajdują także rośliny (najczęściej tropikalne), które do swojego rozwoju potrzebują o wiele większej ekspozycji na naturalne światło słoneczne niż inne. Aby cieszyć się bliskością natury niezależnie od pory dnia i pory roku, warto zaplanować kompleksowe oświetlenie ogrodu zimowego, na które będą składać się światła montowane pod sufitem, lampy lub kinkiety i oświetlenie LED.
Ile świateł powinien mieć ogród zimowy?
Oświetlenie ogrodu zimowego powinno zapewniać wygodę korzystania z pomieszczenia, ale nie musi być najjaśniejszym pomieszczeniem w domu. W ciągu dnia do oświetlenia ogrodu służy światło słoneczne, natomiast sztuczne źródła światła przydają się, gdy nadciągają chmury lub zapada zmrok. Warto pomyśleć o podstawowym górnym źródle światła. Do oświetlenia ogrodu zimowego doskonałe będzie oświetlenie LED. W momentach, gdy duża ilość światła nie będzie potrzebna, sprawdzą się różne formy punktowego oświetlenia. Punktowe światła w oranżerii mogą rozjaśniać obszar pod sufitem, wybrane meble lub kwietnik.
Wisienką na torcie przy komponowaniu oświetlenia ogrodu zimowego będzie montaż kinkietów. Kinkiety do ogrodów zimowych są pośrednim wyborem pomiędzy funkcjonalnym górnym oświetleniem a symbolicznymi punktowymi światłami. Jeżeli zdecydujesz się na kinkiety wyposażone w oświetlenie LED, cała konstrukcja instalacji będzie energooszczędna i przyjazna dla wzorku.
Jak dobrać style oświetlenia do ogrodów zimowych?
Według najnowszych trendów ogrody zimowe mają minimalistyczną formę i naturalny lub surowy wystrój. Zależnie od tego, z jakiego materiału zbudowana jest Twoja oranżeria i jakie meble stanowią jej wystrój, oświetlenie powinno stanowić spójną całość. Ogród zimowy w stylu loftowym uzupełnią abażury z drutu lub żarówki bez osłon. Oświetlenie LED z żarówek da klimatyczne, słabe światło, które wytworzy przytulny klimat. Jeśli bliski Ci jest styl hygge, możesz oświetlić ogród zimowy podobnymi rozwiązaniami, jak w stylu industrialnym. Dla miłośników rustykalnego wystroju idealne będą małe latarenki, światła montowane na drewnianych belkach lub materiałowe lampiony.
Jak doświetlić rośliny w oranżerii?
Aby rosnące w ogrodzie zimowym rośliny równomiernie pięły się w górę, niekiedy potrzeba zastosować ich doświetlenie. W przypadku nisko stojących doniczek lampy powinny stać na wysokości 12 centymetrów. Dla wyższych i mniej wymagających odmian wystarczy oświetlanie z wysokości 25 centymetrów. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z grupą niskostojących, czy też wyższych roślin, pamiętaj o tym, by wybrać lampę, która się nie nagrzewa. Najlepsze źródła światła to światło żarowe, LED lub fluorescencyjne.
Oświetlenie w ogrodach zimowych
Sprawdź inne wpisy na naszym blogu: