A dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami! I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj!

Ps, 90, 17

Ogród zimowy z kominkiem - jak wybrać najlepszy kominek?

Zimowy ogród to wyjątkowe miejsce w domu. Jest to rodzaj zabudowanego, zwykle nieogrzewanego tarasu, który oddziela ciepłe pomieszczenia, od chłodnego otoczenia. Wnętrze to jest najczęściej wykorzystywane do przechowywania mebli ogrodowych i delikatnych roślin, dla których niskie temperatury panujące w chłodniejszych miesiącach roku mają niekorzystny wpływ. Coraz więcej właścicieli ogrodów zimowych decyduje się jednak na ogrzewanie tego pomieszczenia. Ogród zimowy z kominkiem pozwala bowiem cieszyć się relaksem w przydomowej oranżerii przez cały rok. Zimowe wieczory spędzone wśród zieleni pomogą skutecznie zapomnieć o słocie i chłodzie panującym za oknem.

Piękny ogród zimowy i możliwości jego zastosowania

Ogrody zimowe zwykle buduje się przy jednej ze ścian domu. Ich lokalizacja może być dowolna, ale najlepiej sprawdzają się te, przybudowane do salonu, sypialni, czy też jadalni. Najczęściej są to lekkie, drewniane lub aluminiowe konstrukcje pokryte szkłem, lub pleksiglasem. Ważne, aby był to materiał doskonale przepuszczający światło. Tylko bowiem w dobrze doświetlonym ogrodzie zimowym będą panowały odpowiednie warunki do uprawy rozmaitych roślin, a przecież to jedno z zastosowań ogrodu zimowego.

Kiedy planujemy urządzić ogród zimowy, musimy zadać sobie pytanie, jakie ma pełnić on zadania. Jeśli ma być to wyłącznie miejsce do przechowywania roślin podczas zimowych miesięcy, pomieszczenie to niekoniecznie potrzebuje ogrzewania. Nieco inne warunki powinny jednak panować w ogrodach zimowych użytkowanych przez cały rok. Kiedy chcemy korzystać z oranżerii o każdej porze, panująca tam temperatura musi zapewnić odpowiedni komfort termiczny. Należy więc zadbać o wyposażenie ogrodu zimowego w efektywne źródło ciepła. Można zastosować tam ogrzewanie zintegrowane z instalacją grzewczą domu. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie kominek, zwłaszcza z płaszczem wodnym.

Ogród zimowy z kominkiem i jego największe zalety

Kominek w ogrodzie zimowym to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Wkład kominkowy nie tylko skutecznie podniesie temperaturę w oranżerii, ale sprawi także, że klimat tam panujący będzie sprzyjał relaksowi. Jeśli zdecydujemy się na model z płaszczem wodnym, można go dodatkowo wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej.

Kominek w ogrodzie zimowym można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do ogrzewania oranżerii. Posłuży również do dogrzania innych pomieszczeń w domu. Aby jednak mógł spełnić to zadanie, ciepło wytwarzane w kominku musi być sprawnie rozprowadzane, a to wymaga odpowiedniej instalacji. Bez względu na to, jak będziemy wykorzystywać kominek, możemy mieć pewność, że ciepły, przytulny ogród zimowy z kominkiem doskonale się sprawdzi jako miejsce do relaksu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka do ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe stają się coraz popularniejsze. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Aby jednak mógł powstać piękny ogród zimowy, z którego będzie można korzystać również w chłodniejszych miesiącach roku, trzeba zainwestować w odpowiednie źródło ciepła. Inwestorzy najczęściej decydują się na kominek. Aby zapewnił on ciepło w oranżerii, jego wydajność musi być dostosowana do powierzchni zimowego ogrodu.

Niezwykle istotnym aspektem jest również to, czym będziemy zasilać kominek. W przypadku drewna konieczne będzie podłączenie całej instalacji do komina skutecznie odprowadzającego dym. Ważną rzeczą przy wyborze kominka jest również materiał, z jakiego jest on zrobiony. Powinien on przecież idealnie wpasowywać się w aranżację oranżerii i cieszyć oko. W jednym ogrodzie zimowym będzie pięknie się prezentował kominek z kamienia, w innym, wykonany z ceramiki, czy też z cegły. Wybierając odpowiedni jego model, warto zatem dokładnie przemyśleć wszystkie te aspekty.

Dobrze zaprojektowany i umiejscowiony ogród zimowy z kominkiem to świetne miejsce do wypoczynku. Bez względu na panującą za oknem pogodę możemy przyjemnie spędzać czas i cieszyć się otaczającą nas naturą. Oranżeria to także doskonały sposób urozmaicenia zewnętrznej kubatury budynku. Dodaje mu ona nowej, atrakcyjnej wizualnie formy.

Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

wstecz